Vishay/Vitramon CDR35BP472BKZMAT
CDR35BP472BKZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR35BP472BKZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V 10% BP 1825
Datasheet Download
CDR35BP472BKZMAT.pdf
Availability of CDR35BP472BKZMAT
QUANTITY
CDR35BP472BKZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR35BP472BKZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR35BP472BKZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR35
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR35BP472BKZMAT
Related LinksCDR35BP4, CDR35BP472BKZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR35BP472BKZMAT Details Description
Related parts for CDR35BP472BKZMAT
IC EEPROM 256KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 300MA 900 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
802.11 B/G/N MINI MODULE COM datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 1A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 26 PIN DUAL ROW LO PRO datasheet.pdf
470UF 10V 10X10X14MM 125C 1500H datasheet.pdf