Vishay/Vitramon CDR35BP682BJZPAT
CDR35BP682BJZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR35BP682BJZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 100V 5% BP 1825
Datasheet Download
CDR35BP682BJZPAT.pdf
Availability of CDR35BP682BJZPAT
QUANTITY
CDR35BP682BJZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR35BP682BJZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR35BP682BJZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR35
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR35BP682BJZPAT
Related LinksCDR35BP6, CDR35BP682BJZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR35BP682BJZPAT Details Description
Related parts for CDR35BP682BJZPAT
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1812 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4822-A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 64POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf