Sumida Corporation CDRC62NP-121MC
CDRC62NP-121MC picture photo
Mfg. Part Number
CDRC62NP-121MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120UH 194MA 1.02 OHM
Datasheet Download
CDRC62NP-121MC.pdf
Availability of CDRC62NP-121MC
QUANTITY
CDRC62NP-121MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRC62NP-121MC
Internal Part NumberEIS-CDRC62NP-121MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRC62
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance120µH
Tolerance±20%
Current Rating194mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.02 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant9.4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRC62NP-121MC
Related LinksCDRC62N, CDRC62NP-121MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRC62NP-121MC Details Description
Related parts for CDRC62NP-121MC
LED 1.8MM RA GREEN PC MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TUBE PVC 7AWG 300V BLK (4.01MM) datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 0.3A SYNC SOT23-6 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 4.2V SC-82AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO201 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.25A 159 MOHM datasheet.pdf
CEZAR UPGRADE TO 2048 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 80MA 11.8 OHM datasheet.pdf