Sumida Corporation CDRC62NP-390NC
CDRC62NP-390NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRC62NP-390NC
Brief Description
FIXED IND 39UH 354MA 381 MOHM
Datasheet Download
CDRC62NP-390NC.pdf
Availability of CDRC62NP-390NC
QUANTITY
CDRC62NP-390NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRC62NP-390NC
Internal Part NumberEIS-CDRC62NP-390NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRC62
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance39µH
Tolerance±25%
Current Rating354mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)381 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant16.9MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRC62NP-390NC
Related LinksCDRC62N, CDRC62NP-390NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRC62NP-390NC Details Description
Related parts for CDRC62NP-390NC
IDC CABLE - CSC20G/AE20M/CSC20G datasheet.pdf
RES SMD 2.7KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT MONO NON-LIN 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 430MA 1.42 OHM datasheet.pdf
RES 12 OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf