Sumida Corporation CDRC62NP-471MC
CDRC62NP-471MC picture photo
Mfg. Part Number
CDRC62NP-471MC
Brief Description
FIXED IND 470UH 98MA 3.93 OHM
Datasheet Download
CDRC62NP-471MC.pdf
Availability of CDRC62NP-471MC
QUANTITY
CDRC62NP-471MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRC62NP-471MC
Internal Part NumberEIS-CDRC62NP-471MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRC62
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating98mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.93 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant4.8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRC62NP-471MC
Related LinksCDRC62N, CDRC62NP-471MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRC62NP-471MC Details Description
Related parts for CDRC62NP-471MC
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC A/DCONV SAMPLNG W/SHTDN24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 504V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 4 5.8-8.5MM WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 100MA 13.5 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 78MM datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASS D 44HSOP datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 9POS VERT SOLDER datasheet.pdf