Vishay/Vitramon VJ0402Y182KNAAJ00
VJ0402Y182KNAAJ00 picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402Y182KNAAJ00
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
VJ0402Y182KNAAJ00.pdf
Availability of VJ0402Y182KNAAJ00
QUANTITY
VJ0402Y182KNAAJ00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402Y182KNAAJ00
Internal Part NumberEIS-VJ0402Y182KNAAJ00
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402Y182KNAAJ00
Related LinksVJ0402Y1, VJ0402Y182KNAAJ00 Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402Y182KNAAJ00 Details Description
Related parts for VJ0402Y182KNAAJ00
Crystal 7.3728MHz 30ppm Series 80 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
TRANS NPN 32V 0.1A SST3 datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTIC HOLDER 26.5MM XPE OSLON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 24.89MM datasheet.pdf
CONN 4' RPTNC-PLUG TO N PLUG datasheet.pdf
GROMMET 0.875" PVC BLACK datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
COPPER COND TAPE 23"X36YD LOG RL datasheet.pdf