Sumida Corporation CDRH3D16/LDNP-6R8NC
CDRH3D16/LDNP-6R8NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH3D16/LDNP-6R8NC
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.3A 130 MOHM
Datasheet Download
CDRH3D16/LDNP-6R8NC.pdf
Availability of CDRH3D16/LDNP-6R8NC
QUANTITY
CDRH3D16/LDNP-6R8NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH3D16/LDNP-6R8NC
Internal Part NumberEIS-CDRH3D16/LDNP-6R8NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
PCN Obsolescence/ EOLSumida EOL 16/Jul/2015
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH3D16/LD
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating1.3A
Current - Saturation580mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH3D16/LDNP-6R8NC
Related LinksCDRH3D16/, CDRH3D16/LDNP-6R8NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH3D16/LDNP-6R8NC Details Description
Related parts for CDRH3D16/LDNP-6R8NC
IDC CABLE - MDH24K/MC26F/X datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES 7 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
762 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
FIXED IND 900NH 4.6A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.45V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP CLIN F0 ZINC datasheet.pdf