Cornell Dubilier Electronics CDV19EF750JO3F
CDV19EF750JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CDV19EF750JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 75PF 5% 1KV RADIAL
Datasheet Download
CDV19EF750JO3F.pdf
Availability of CDV19EF750JO3F
QUANTITY
CDV19EF750JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CDV19EF750JO3F
Internal Part NumberEIS-CDV19EF750JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCDV19
PackagingBulk
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.642" L x 0.189" W (16.30mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDV19EF750JO3F
Related LinksCDV19EF, CDV19EF750JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CDV19EF750JO3F Details Description
Related parts for CDV19EF750JO3F
BATTERY PACK 7.2V 800 MAH NICAD datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC A/D 15MSPS 12BIT LP 28-TSSOP datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT, 2 WIT2410M MODU datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 246K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25 WTB WAFER ASSY 5CKT BLACK datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf