Micro-Measurements (Division of Vishay Precision Group) CEA-06-062UR-350
CEA-06-062UR-350 picture photo
Mfg. Part Number
CEA-06-062UR-350
Manufacturer
Product Category
Strain Gauges
Brief Description
STRAIN GAUGE 350 OHM RECT 1=5PC
Datasheet Download
CEA-06-062UR-350.pdf
Availability of CEA-06-062UR-350
QUANTITY
CEA-06-062UR-350 Order Process
Ship out your order
Specifications of CEA-06-062UR-350
Internal Part NumberEIS-CEA-06-062UR-350
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyStrain Gauges
SeriesCEA
Pattern TypeRectangular Rosette
Strain Range±3%
Resistance (Ohms)350
Resistance Tolerance±0.4%
Length - Active0.062" (1.57mm) per section
Length - Overall Pattern0.222" (5.64mm)
Length - Overall0.32" (8.1mm)
Width - Active0.062" (1.57mm) per section
Width - Overall Pattern0.420" (10.67mm)
Width - Overall0.48" (12.2mm)
Operating Temperature-100 ~ 350°F (-75 ~ 175°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CEA-06-062UR-350
CEA-06-062UR-350 Details Description
Related parts for CEA-06-062UR-350
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 100PPM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC SW SP3T 500M-2.5GHZ 20QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY PG21 datasheet.pdf
MICRO 51C P 72" RBW FLOAT NI datasheet.pdf