Micro-Measurements (Division of Vishay Precision Group) CEA-06-125UR-350
CEA-06-125UR-350 picture photo
Mfg. Part Number
CEA-06-125UR-350
Brief Description
STRAIN GAUGE 350 OHM RECT 1=5PC
Datasheet Download
CEA-06-125UR-350.pdf
Availability of CEA-06-125UR-350
QUANTITY
CEA-06-125UR-350 Order Process
Ship out your order
Specifications of CEA-06-125UR-350
Internal Part NumberEIS-CEA-06-125UR-350
SeriesCEA
Pattern TypeRectangular Rosette
Strain Range±5%
Resistance (Ohms)350
Resistance Tolerance±0.4%
Length - Active0.125" (3.18mm) per section
Length - Overall Pattern0.300" (7.62mm)
Length - Overall0.42" (10.7mm)
Width - Active0.060" (1.52mm) per section
Width - Overall Pattern0.560" (14.22mm)
Width - Overall0.62" (15.7mm)
Operating Temperature-100 ~ 350°F (-75 ~ 175°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CEA-06-125UR-350
CEA-06-125UR-350 Details Description
Related parts for CEA-06-125UR-350
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC VOLT TRANSLATOR 16BIT 56TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AB datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 55W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf