Micro-Measurements (Division of Vishay Precision Group) CEA-06-187UV-350
CEA-06-187UV-350 picture photo
Mfg. Part Number
CEA-06-187UV-350
Brief Description
STRAIN GAUGE 350 OHM SHEAR 1=5PC
Datasheet Download
CEA-06-187UV-350.pdf
Availability of CEA-06-187UV-350
QUANTITY
CEA-06-187UV-350 Order Process
Ship out your order
Specifications of CEA-06-187UV-350
Internal Part NumberEIS-CEA-06-187UV-350
SeriesCEA
Pattern TypeShear/Torque
Strain Range±5%
Resistance (Ohms)350
Resistance Tolerance±0.4%
Length - Active0.187" (4.75mm) per section
Length - Overall Pattern0.560" (14.22mm)
Length - Overall0.63" (15.9mm)
Width - Active0.150" (3.81mm) per section
Width - Overall Pattern0.320" (8.13mm)
Width - Overall0.39" (9.8mm)
Operating Temperature-100 ~ 350°F (-75 ~ 175°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CEA-06-187UV-350
CEA-06-187UV-350 Details Description
Related parts for CEA-06-187UV-350
RND STNDFF 1/4-20 CERAMIC 1-1/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN OSP PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 7 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf