SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands CENB1030A4803F01
CENB1030A4803F01 picture photo
Mfg. Part Number
CENB1030A4803F01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W
Datasheet Download
CENB1030A4803F01.pdf
Availability of CENB1030A4803F01
QUANTITY
CENB1030A4803F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CENB1030A4803F01
Internal Part NumberEIS-CENB1030A4803F01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLevel V and ErP Phase II Power Supplies
Industrial Power Supply Solutions
Test & Measurement Power Supply Market
RoHS InformationCENB Series RoHS Declaration
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesCENB1030
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)670mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.76" L x 2.13" W x 1.22" H (95.5mm x 54.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max32W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CENB1030A4803F01
CENB1030A4803F01 Details Description
Related parts for CENB1030A4803F01
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 32V 3A IN LINE datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RECT BRIDGE FAST 3PHASE I4-PAC-5 datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 6A datasheet.pdf
SENSOR ABS PRESS 0-30 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf