SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands CENB1100A4803F01
CENB1100A4803F01 picture photo
Mfg. Part Number
CENB1100A4803F01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 100W
Datasheet Download
CENB1100A4803F01.pdf
Availability of CENB1100A4803F01
QUANTITY
CENB1100A4803F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CENB1100A4803F01
Internal Part NumberEIS-CENB1100A4803F01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLevel V and ErP Phase II Power Supplies
Industrial Power Supply Solutions
Test & Measurement Power Supply Market
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesCENB1100
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts)100W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.31" L x 1.85" W x 1.27" H (84.0mm x 47.0mm x 32.3mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max101W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CENB1100A4803F01
CENB1100A4803F01 Details Description
Related parts for CENB1100A4803F01
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK GEN SAS LVDS 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR EB2975 REV A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf