Stackpole Electronics Inc. CF12JT300K
CF12JT300K picture photo
Mfg. Part Number
CF12JT300K
Brief Description
RES 300K OHM 1/2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF12JT300K.pdf
Availability of CF12JT300K
QUANTITY
CF12JT300K Order Process
Ship out your order
Specifications of CF12JT300K
Internal Part NumberEIS-CF12JT300K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF12JT300K
Related LinksCF12J, CF12JT300K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF12JT300K Details Description
Related parts for CF12JT300K
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ECONOSCILL 3.3V 8-USOP datasheet.pdf
RES SMD 0.953 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
M25.5 LENS POLARIZING FILTER datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
1" CIRLCLE - 5/PK datasheet.pdf