Stackpole Electronics Inc. CF12JT390K
CF12JT390K picture photo
Mfg. Part Number
CF12JT390K
Brief Description
RES 390K OHM 1/2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF12JT390K.pdf
Availability of CF12JT390K
QUANTITY
CF12JT390K Order Process
Ship out your order
Specifications of CF12JT390K
Internal Part NumberEIS-CF12JT390K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF12JT390K
Related LinksCF12J, CF12JT390K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF12JT390K Details Description
Related parts for CF12JT390K
CONN HEADER 26PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONN FIBER FSMA PLUG SMPLX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
CONN HDR 74POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf