Stackpole Electronics Inc. CF12JT3R00
CF12JT3R00 picture photo
Mfg. Part Number
CF12JT3R00
Brief Description
RES 3 OHM 1/2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF12JT3R00.pdf
Availability of CF12JT3R00
QUANTITY
CF12JT3R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF12JT3R00
Internal Part NumberEIS-CF12JT3R00
Standard Package5,000
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF12JT3R00
Related LinksCF12J, CF12JT3R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF12JT3R00 Details Description
Related parts for CF12JT3R00
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS STR 15GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN 5.08MM TERMINAL BLOCK 16POS datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR RA SMT NAIL 30AU datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 6W datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 2000VDC datasheet.pdf