Stackpole Electronics Inc. CF14JA15K0
CF14JA15K0 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JA15K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JA15K0.pdf
Availability of CF14JA15K0
QUANTITY
CF14JA15K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JA15K0
Internal Part NumberEIS-CF14JA15K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JA15K0
Related LinksCF14J, CF14JA15K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JA15K0 Details Description
Related parts for CF14JA15K0
WIRE MARKER B/Y .05-.12"1000PC datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ7 M32 datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONNECTR 48POS STRAIGHT TERM DIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 665 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 9A SYNC 40HQFN datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf