Stackpole Electronics Inc. CF14JT18R0
CF14JT18R0 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JT18R0
Brief Description
RES 18 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JT18R0.pdf
Availability of CF14JT18R0
QUANTITY
CF14JT18R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JT18R0
Internal Part NumberEIS-CF14JT18R0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JT18R0
Related LinksCF14J, CF14JT18R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JT18R0 Details Description
Related parts for CF14JT18R0
IC MPU M683XX 25MHZ 144QFP datasheet.pdf
TRANS PNP 140V 10A TO-3P datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 34POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
HAN PUSHPULL PWR 4/0 F QUICK LOC datasheet.pdf
RES SMD 135K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf