Stackpole Electronics Inc. CF18JT1M10
CF18JT1M10 picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT1M10
Brief Description
RES 1.1M OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT1M10.pdf
Availability of CF18JT1M10
QUANTITY
CF18JT1M10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT1M10
Internal Part NumberEIS-CF18JT1M10
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT1M10
Related LinksCF18J, CF18JT1M10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT1M10 Details Description
Related parts for CF18JT1M10
JACK SCREW HEX 4-40 datasheet.pdf
RES 15K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK 2POS 35DEGREE 5MM datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO201AD datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC 114.285000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf