Stackpole Electronics Inc. CF18JT3R60
CF18JT3R60 picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT3R60
Brief Description
RES 3.6 OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT3R60.pdf
Availability of CF18JT3R60
QUANTITY
CF18JT3R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT3R60
Internal Part NumberEIS-CF18JT3R60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT3R60
Related LinksCF18J, CF18JT3R60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT3R60 Details Description
Related parts for CF18JT3R60
IDC CABLE - MKC50K/MC50M/MPK50K datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 28.83MM datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf