Stackpole Electronics Inc. CF18JT560K
CF18JT560K picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT560K
Brief Description
RES 560K OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT560K.pdf
Availability of CF18JT560K
QUANTITY
CF18JT560K Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT560K
Internal Part NumberEIS-CF18JT560K
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT560K
Related LinksCF18J, CF18JT560K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT560K Details Description
Related parts for CF18JT560K
HEX STANDOFF M3 ALUMINUM 10MM datasheet.pdf
CA 62.5 OFNR MT-RJ TO MT-RJ datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS CC .500A 600V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC MMIC SWITCH SPDT 16QFN datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 900VAC SCREW datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING CLEAR 1PC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
SCR 1200V 40A TO48 datasheet.pdf