Stackpole Electronics Inc. CF1JT30R0
CF1JT30R0 picture photo
Mfg. Part Number
CF1JT30R0
Brief Description
RES 30 OHM 1W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF1JT30R0.pdf
Availability of CF1JT30R0
QUANTITY
CF1JT30R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF1JT30R0
Internal Part NumberEIS-CF1JT30R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF1JT30R0
Related LinksCF1J, CF1JT30R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF1JT30R0 Details Description
Related parts for CF1JT30R0
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC QUAD DIFF RCVR HS 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 16SOIC datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP ASSY F TYPE datasheet.pdf
IC SBC CAN/LIN 5.0V HS 32HTSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf