Stackpole Electronics Inc. CF1JT8K20
CF1JT8K20 picture photo
Mfg. Part Number
CF1JT8K20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2K OHM 1W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF1JT8K20.pdf
Availability of CF1JT8K20
QUANTITY
CF1JT8K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF1JT8K20
Internal Part NumberEIS-CF1JT8K20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF1JT8K20
Related LinksCF1J, CF1JT8K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF1JT8K20 Details Description
Related parts for CF1JT8K20
CONN HDR BRKWAY .100 02POS VERT datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 170V 150A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS 0.156 datasheet.pdf
IC SYNC UP/DWN BIN COUNTR 16SO datasheet.pdf
CONN HEADER SHROUDED VERT 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
.75" FR HOOK&LOOP BRDD SLVNG datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RJ45 VERTICAL LED SHIELDED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 63W datasheet.pdf