Stackpole Electronics Inc. CF2JT15K0
CF2JT15K0 picture photo
Mfg. Part Number
CF2JT15K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF2JT15K0.pdf
Availability of CF2JT15K0
QUANTITY
CF2JT15K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF2JT15K0
Internal Part NumberEIS-CF2JT15K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationCF2 Series Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF2JT15K0
Related LinksCF2J, CF2JT15K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF2JT15K0 Details Description
Related parts for CF2JT15K0
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W 6TSSOP datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-15VOUT 1W datasheet.pdf
TUBING PTFE NATURAL 1000' datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 3PICOSTAR datasheet.pdf