Stackpole Electronics Inc. CF2JT1K60
CF2JT1K60 picture photo
Mfg. Part Number
CF2JT1K60
Brief Description
RES 1.6K OHM 2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF2JT1K60.pdf
Availability of CF2JT1K60
QUANTITY
CF2JT1K60 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF2JT1K60
Internal Part NumberEIS-CF2JT1K60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF2JT1K60
Related LinksCF2J, CF2JT1K60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF2JT1K60 Details Description
Related parts for CF2JT1K60
RES 110 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 5A DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf