Pulse Electronics Corporation PG0083.332NLT
PG0083.332NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0083.332NLT
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 5.5A 27.5 MOHM
Datasheet Download
PG0083.332NLT.pdf
Availability of PG0083.332NLT
QUANTITY
PG0083.332NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0083.332NLT
Internal Part NumberEIS-PG0083.332NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0083
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±25%
Current Rating5.5A
Current - Saturation9.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)27.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0083.332NLT
Related LinksPG0083, PG0083.332NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0083.332NLT Details Description
Related parts for PG0083.332NLT
IC MCU 8BIT 7KB EPROM 28CDIP datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 7.5A 8.1 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4N-6272 datasheet.pdf
CRIMP FLANGE FOR HOOD 50P 6,5 - datasheet.pdf
COMBO 8W8 M PCB STR HP TIN datasheet.pdf
RES 21.6K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf