Stackpole Electronics Inc. CF2JT30R0
CF2JT30R0 picture photo
Mfg. Part Number
CF2JT30R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30 OHM 2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF2JT30R0.pdf
Availability of CF2JT30R0
QUANTITY
CF2JT30R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF2JT30R0
Internal Part NumberEIS-CF2JT30R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationCF2 Series Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF2JT30R0
Related LinksCF2J, CF2JT30R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF2JT30R0 Details Description
Related parts for CF2JT30R0
IC BUFF/DVR NON-INVERT SC705 datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.4 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP TRIM 8-90PF 200V THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf