Stackpole Electronics Inc. CFM14JT16R0
CFM14JT16R0 picture photo
Mfg. Part Number
CFM14JT16R0
Brief Description
RES 16 OHM 1/4W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM14JT16R0.pdf
Availability of CFM14JT16R0
QUANTITY
CFM14JT16R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM14JT16R0
Internal Part NumberEIS-CFM14JT16R0
SeriesCFM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM14JT16R0
Related LinksCFM14, CFM14JT16R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM14JT16R0 Details Description
Related parts for CFM14JT16R0
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf