Stackpole Electronics Inc. CFM14JT4R70
CFM14JT4R70 picture photo
Mfg. Part Number
CFM14JT4R70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7 OHM 1/4W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM14JT4R70.pdf
Availability of CFM14JT4R70
QUANTITY
CFM14JT4R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM14JT4R70
Internal Part NumberEIS-CFM14JT4R70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM14JT4R70
Related LinksCFM14, CFM14JT4R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM14JT4R70 Details Description
Related parts for CFM14JT4R70
ENCODER MECH 15-PULSE W/SELECT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 64TQFP datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 16TSSOP datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 15MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RGGD RJ45 R/A JACK 8POS CBL HDR datasheet.pdf
THRML BNDNG FILM 4MIL 600MMX155M datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf