Yageo CFR-12JB-52-100K
CFR-12JB-52-100K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-12JB-52-100K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/6W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-12JB-52-100K.pdf
Availability of CFR-12JB-52-100K
QUANTITY
CFR-12JB-52-100K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-12JB-52-100K
Internal Part NumberEIS-CFR-12JB-52-100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-700ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-12JB-52-100K
Related LinksCFR-12JB, CFR-12JB-52-100K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-12JB-52-100K Details Description
Related parts for CFR-12JB-52-100K
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 408.8 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf