Yageo CFR-12JB-52-5R6
CFR-12JB-52-5R6 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-12JB-52-5R6
Brief Description
RES 5.6 OHM 1/6W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-12JB-52-5R6.pdf
Availability of CFR-12JB-52-5R6
QUANTITY
CFR-12JB-52-5R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-12JB-52-5R6
Internal Part NumberEIS-CFR-12JB-52-5R6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-12JB-52-5R6
Related LinksCFR-12J, CFR-12JB-52-5R6 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-12JB-52-5R6 Details Description
Related parts for CFR-12JB-52-5R6
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SEALED 0.64/2.3II 60POS PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf