Yageo CFR-12JR-52-150R
CFR-12JR-52-150R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-12JR-52-150R
Brief Description
RES 150 OHM 1/6W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-12JR-52-150R.pdf
Availability of CFR-12JR-52-150R
QUANTITY
CFR-12JR-52-150R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-12JR-52-150R
Internal Part NumberEIS-CFR-12JR-52-150R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
SeriesCFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)