Yageo CFR-25JB-52-16R
CFR-25JB-52-16R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JB-52-16R
Brief Description
RES 16 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JB-52-16R.pdf
Availability of CFR-25JB-52-16R
QUANTITY
CFR-25JB-52-16R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JB-52-16R
Internal Part NumberEIS-CFR-25JB-52-16R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JB-52-16R
Related LinksCFR-25J, CFR-25JB-52-16R Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JB-52-16R Details Description
Related parts for CFR-25JB-52-16R
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS R/A datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 40POS DUAL GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 5.21MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX BLUE TRANSP 6" datasheet.pdf