Yageo CFR-25JB-52-1K8
CFR-25JB-52-1K8 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JB-52-1K8
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JB-52-1K8.pdf
Availability of CFR-25JB-52-1K8
QUANTITY
CFR-25JB-52-1K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JB-52-1K8
Internal Part NumberEIS-CFR-25JB-52-1K8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JB-52-1K8
Related LinksCFR-25J, CFR-25JB-52-1K8 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JB-52-1K8 Details Description
Related parts for CFR-25JB-52-1K8
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
IC REG BOOST 2.7V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 4K FLASH 28SOIC datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf