Yageo CFR-25JB-52-240R
CFR-25JB-52-240R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JB-52-240R
Brief Description
RES 240 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JB-52-240R.pdf
Availability of CFR-25JB-52-240R
QUANTITY
CFR-25JB-52-240R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JB-52-240R
Internal Part NumberEIS-CFR-25JB-52-240R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JB-52-240R
Related LinksCFR-25JB, CFR-25JB-52-240R Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JB-52-240R Details Description
Related parts for CFR-25JB-52-240R
SIDAC/FUSE SYM 4CH 220V 400A SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 5A DDPAK datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 4.38V SC-70 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
RES SMD 9.31 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 85POS datasheet.pdf