Yageo CFR-25JR-52-4K7
CFR-25JR-52-4K7 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JR-52-4K7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JR-52-4K7.pdf
Availability of CFR-25JR-52-4K7
QUANTITY
CFR-25JR-52-4K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JR-52-4K7
Internal Part NumberEIS-CFR-25JR-52-4K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JR-52-4K7
Related LinksCFR-25J, CFR-25JR-52-4K7 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JR-52-4K7 Details Description
Related parts for CFR-25JR-52-4K7
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 04POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ICL 10 OHM 20% 2.1A 8MM datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE SEAL 6MM2 FOR BF1 HOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HDR 34POS SLVR TH/RA datasheet.pdf
4700UF 63V 12.5X25 105C RAD datasheet.pdf