Yageo CFR-25JR-52-510R
CFR-25JR-52-510R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JR-52-510R
Brief Description
RES 510 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JR-52-510R.pdf
Availability of CFR-25JR-52-510R
QUANTITY
CFR-25JR-52-510R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JR-52-510R
Internal Part NumberEIS-CFR-25JR-52-510R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JR-52-510R
Related LinksCFR-25JR, CFR-25JR-52-510R Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JR-52-510R Details Description
Related parts for CFR-25JR-52-510R
IC COMPARATOR R-R 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 62K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/07/180LH SN OR BX datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT 2POS W/PINS datasheet.pdf