Yageo CFR-50JB-52-180K
CFR-50JB-52-180K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-180K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-180K.pdf
Availability of CFR-50JB-52-180K
QUANTITY
CFR-50JB-52-180K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-180K
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-180K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-700ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-180K
Related LinksCFR-50JB, CFR-50JB-52-180K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-180K Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-180K
CONN RING 90DEG 2 AWG #1/4 A-BND datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8TSSOP datasheet.pdf
1 3/4" SUPER DUTY BLACK 25' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR MFP14S datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DL 1GSPS 56VFQFPN datasheet.pdf
HOOF W/DENT 45 8.00MM datasheet.pdf