Yageo CFR-50JB-52-510K
CFR-50JB-52-510K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-510K
Brief Description
RES 510K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-510K.pdf
Availability of CFR-50JB-52-510K
QUANTITY
CFR-50JB-52-510K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-510K
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-510K
PackagingBulk
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-700ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-510K
Related LinksCFR-50JB, CFR-50JB-52-510K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-510K Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-510K
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 3.50MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 30MA 700 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 13A 125V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 22POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf