C&K Components CG102J25S205QF
CG102J25S205QF picture photo
Mfg. Part Number
CG102J25S205QF
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Datasheet Download
CG102J25S205QF.pdf
Availability of CG102J25S205QF
QUANTITY
CG102J25S205QF Order Process
Ship out your order
Specifications of CG102J25S205QF
Internal Part NumberEIS-CG102J25S205QF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesCG
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack, Red
Actuator MarkingDot
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
FeaturesTwo-Tone Rocker
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.80mm x 13.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG102J25S205QF
Related LinksCG102J2, CG102J25S205QF Datasheet, C&K Components Distributor
CG102J25S205QF Details Description
Related parts for CG102J25S205QF
FIXED IND 4.6UH 3.2A 37.5 MOHM datasheet.pdf
IC TRNSCVR 3-ST DL 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH DUAL RF COMM 20CSP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 160MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 0.365 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 1X3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 5KA MNTR 240VAC datasheet.pdf