Littelfuse CG2470LSN
CG2470LSN picture photo
Mfg. Part Number
CG2470LSN
Brief Description
GDT 470V 20KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
CG2470LSN.pdf
Availability of CG2470LSN
QUANTITY
CG2470LSN Order Process
Ship out your order
Specifications of CG2470LSN
Internal Part NumberEIS-CG2470LSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
SeriesCG2
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)470V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG2470LSN
Related LinksCG24, CG2470LSN Datasheet, Littelfuse Distributor
CG2470LSN Details Description
Related parts for CG2470LSN
IC REG LDO 3V 0.1A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 250V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
IC AFE CAPACTIVE SENSOR 8-SOIC datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RECEIVER 1COIL 1 LAYER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 10pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf