Cornell Dubilier Electronics CG751T200V3C
CG751T200V3C picture photo
Mfg. Part Number
CG751T200V3C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 750UF 200V SCREW
Datasheet Download
CG751T200V3C.pdf
Availability of CG751T200V3C
QUANTITY
CG751T200V3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CG751T200V3C
Internal Part NumberEIS-CG751T200V3C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCG
PackagingBulk
Capacitance750µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)102 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG751T200V3C
Related LinksCG751T, CG751T200V3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CG751T200V3C Details Description
Related parts for CG751T200V3C
IC OPAMP GP 12MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM14S/AE14M/HDM14S datasheet.pdf
CONN FFC VERT 15POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RELAY SSR 100VDC/10A 4-32VDC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
POWER CORD WITH FORK TERM 500MM datasheet.pdf