Littelfuse CG90LSNTR
CG90LSNTR picture photo
Mfg. Part Number
CG90LSNTR
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 90V 20KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
CG90LSNTR.pdf
Availability of CG90LSNTR
QUANTITY
CG90LSNTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CG90LSNTR
Internal Part NumberEIS-CG90LSNTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesCG
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)90V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance-
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG90LSNTR
Related LinksCG90, CG90LSNTR Datasheet, Littelfuse Distributor
CG90LSNTR Details Description
Related parts for CG90LSNTR
CONN RECEPT 50POS DUAL PANEL MT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 9.0PF SMD datasheet.pdf