Bourns Inc. CGA1206MLA-38501E
CGA1206MLA-38501E picture photo
Mfg. Part Number
CGA1206MLA-38501E
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 42.3V 200A 1206
Datasheet Download
CGA1206MLA-38501E.pdf
Availability of CGA1206MLA-38501E
QUANTITY
CGA1206MLA-38501E Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA1206MLA-38501E
Internal Part NumberEIS-CGA1206MLA-38501E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesChipGuard®
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)42.3V
Varistor Voltage (Typ)47.5V
Varistor Voltage (Max)52.7V
Current - Surge200A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts30VAC
Maximum DC Volts38VDC
Energy1.1J
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA1206MLA-38501E
Related LinksCGA1206M, CGA1206MLA-38501E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CGA1206MLA-38501E Details Description
Related parts for CGA1206MLA-38501E
RES ARRAY 5 RES 120K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 690V 32A DIN RAIL datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC PROC LPSTSAR 2.4GHZ USB 40QFN datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 OPEN SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
8302-106 FRONT PLUNGER RETAINER datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 5 Position 0.156" (3.96mm) Through Hole datasheet.pdf
CONN SPADE TERM 14-16AWG #8 datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf