TDK Corporation CGA1A2C0G1H070D030BA
CGA1A2C0G1H070D030BA picture photo
Mfg. Part Number
CGA1A2C0G1H070D030BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7PF 50V C0G 0201
Datasheet Download
CGA1A2C0G1H070D030BA.pdf
Availability of CGA1A2C0G1H070D030BA
QUANTITY
CGA1A2C0G1H070D030BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA1A2C0G1H070D030BA
Internal Part NumberEIS-CGA1A2C0G1H070D030BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.012" (0.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA1A2C0G1H070D030BA
Related LinksCGA1A2C0G1, CGA1A2C0G1H070D030BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA1A2C0G1H070D030BA Details Description
Related parts for CGA1A2C0G1H070D030BA
IC DGTL POT QUAD 1K 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEADER 29POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 17.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP SZ12 GOLD COAX datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf