TDK Corporation CGA1A2X7R1C151K030BA
CGA1A2X7R1C151K030BA picture photo
Mfg. Part Number
CGA1A2X7R1C151K030BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 16V X7R 0201
Datasheet Download
CGA1A2X7R1C151K030BA.pdf
Availability of CGA1A2X7R1C151K030BA
QUANTITY
CGA1A2X7R1C151K030BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA1A2X7R1C151K030BA
Internal Part NumberEIS-CGA1A2X7R1C151K030BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.012" (0.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA1A2X7R1C151K030BA
Related LinksCGA1A2X7R1, CGA1A2X7R1C151K030BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA1A2X7R1C151K030BA Details Description
Related parts for CGA1A2X7R1C151K030BA
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT 25VA DUAL 184MM datasheet.pdf
CABLE ASSEM .05" 10POS F-F 2" datasheet.pdf
CAP CER 33PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC 1KW 230V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
THERMOSTOR NTC 68K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf