TDK Corporation CGA2B1X7R1E473K050BC
CGA2B1X7R1E473K050BC picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B1X7R1E473K050BC
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0402
Datasheet Download
CGA2B1X7R1E473K050BC.pdf
Availability of CGA2B1X7R1E473K050BC
QUANTITY
CGA2B1X7R1E473K050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B1X7R1E473K050BC
Internal Part NumberEIS-CGA2B1X7R1E473K050BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B1X7R1E473K050BC
Related LinksCGA2B1X7R1, CGA2B1X7R1E473K050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B1X7R1E473K050BC Details Description
Related parts for CGA2B1X7R1E473K050BC
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MCF5270/71 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.031DIA GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 400 OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 50POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
DIODE GP 1.6KV 330A DO205AB datasheet.pdf
REMOVAL BIT 16 GA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf