TDK Corporation CGA2B2C0G1H080D050BD
CGA2B2C0G1H080D050BD picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2C0G1H080D050BD
Brief Description
CAP CER 8PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
CGA2B2C0G1H080D050BD.pdf
Availability of CGA2B2C0G1H080D050BD
QUANTITY
CGA2B2C0G1H080D050BD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2C0G1H080D050BD
Internal Part NumberEIS-CGA2B2C0G1H080D050BD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2C0G1H080D050BD
Related LinksCGA2B2C0G1, CGA2B2C0G1H080D050BD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2C0G1H080D050BD Details Description
Related parts for CGA2B2C0G1H080D050BD
BUMPER CYLIN 0.875" DIA GRAY datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
KEYPAD RUGGED 3X4 METAL KEY/HSNG datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X8G RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN 20POS datasheet.pdf