TDK Corporation CGA2B2C0G1H391J050BA
CGA2B2C0G1H391J050BA picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2C0G1H391J050BA
Brief Description
CAP CER 390PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
CGA2B2C0G1H391J050BA.pdf
Availability of CGA2B2C0G1H391J050BA
QUANTITY
CGA2B2C0G1H391J050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2C0G1H391J050BA
Internal Part NumberEIS-CGA2B2C0G1H391J050BA
Standard Package10,000
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2C0G1H391J050BA
Related LinksCGA2B2C0G1, CGA2B2C0G1H391J050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2C0G1H391J050BA Details Description
Related parts for CGA2B2C0G1H391J050BA
CAP TANT 0.47UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 12A 68W TO263-3-2 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf