TDK Corporation CGA2B2X5R1E153M050BA
CGA2B2X5R1E153M050BA picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2X5R1E153M050BA
Brief Description
CAP CER 0.015UF 25V X5R 0402
Datasheet Download
CGA2B2X5R1E153M050BA.pdf
Availability of CGA2B2X5R1E153M050BA
QUANTITY
CGA2B2X5R1E153M050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2X5R1E153M050BA
Internal Part NumberEIS-CGA2B2X5R1E153M050BA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)